Xiaomi Mi 9 Explorer
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 9 Explorer is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9 Explorer at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.7 x 7.6 mm (6.20 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.5 (12GB RAM model) or f/1.8 (8GB RAM model), (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.0", 1.0µm, PDAF, Laser AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W (Quick Charge 4+) Fast wireless charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Transparent Black |
| Price | About 589 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9 Explorer released?
The Xiaomi Mi 9 Explorer was announced 2019, February.
What is the Xiaomi Mi 9 Explorer's display size?
The Xiaomi Mi 9 Explorer has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9 Explorer have?
The Xiaomi Mi 9 Explorer is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9 Explorer have?
The Xiaomi Mi 9 Explorer is available with 256GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9 Explorer have?
The Xiaomi Mi 9 Explorer features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9 Explorer battery capacity?
The Xiaomi Mi 9 Explorer has a 3300 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9 Explorer support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9 Explorer does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9 Explorer run?
The Xiaomi Mi 9 Explorer runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9 Explorer?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9 Explorer at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.