Xiaomi Mi 9 Pro
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10
Sponsored
The Xiaomi Mi 9 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 10. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 74.6 x 8.5 mm (6.19 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.0", 1.0µm, PDAF, Laser AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (Quick Charge 4+) Fast wireless charging 30W Power bank/Reverse wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dream White, Titanium Black |
| Price | About 574 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9 Pro released?
The Xiaomi Mi 9 Pro was announced 2019, September.
What is the Xiaomi Mi 9 Pro's display size?
The Xiaomi Mi 9 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9 Pro have?
The Xiaomi Mi 9 Pro is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9 Pro have?
The Xiaomi Mi 9 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9 Pro have?
The Xiaomi Mi 9 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9 Pro battery capacity?
The Xiaomi Mi 9 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9 Pro run?
The Xiaomi Mi 9 Pro runs Android 10 (full: Android 10).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.