Xiaomi Mi 9 SE
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.97 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3070 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 9 SE is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.97 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 3070 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9 SE at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 70.5 x 7.5 mm (5.81 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.97 inches, 87.5 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10.3.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.12µm, PDAF 13 MP, f/2.4, (ultrawide), 1.12µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Violet, Blue, Gray |
| Models | M1903F2G |
| Price | About 223 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9 SE released?
The Xiaomi Mi 9 SE was announced 2019, February.
What is the Xiaomi Mi 9 SE's display size?
The Xiaomi Mi 9 SE has a 5.97 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9 SE have?
The Xiaomi Mi 9 SE comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9 SE have?
The Xiaomi Mi 9 SE is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9 SE have?
The Xiaomi Mi 9 SE features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9 SE battery capacity?
The Xiaomi Mi 9 SE has a 3070 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9 SE support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9 SE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9 SE run?
The Xiaomi Mi 9 SE runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9 SE?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9 SE at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.