Xiaomi Mi 9
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 9 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.7 x 7.6 mm (6.20 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 64GB 8GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.0", 1.0µm, PDAF, Laser AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W (Quick Charge 4+) Fast wireless charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lavender Violet, Ocean Blue, Piano Black |
| Models | M1902F1G |
| Price | About 348 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9 released?
The Xiaomi Mi 9 was announced 2019, February.
What is the Xiaomi Mi 9's display size?
The Xiaomi Mi 9 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9 have?
The Xiaomi Mi 9 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9 have?
The Xiaomi Mi 9 is available with 64GB / 6GB / 8GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9 have?
The Xiaomi Mi 9 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9 battery capacity?
The Xiaomi Mi 9 has a 3300 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9 support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9 run?
The Xiaomi Mi 9 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.