Xiaomi Mi 9T Pro
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 9T Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9T Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/4", 1.12µm, PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/3", 1.12µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon black, Red flame, Glacier blue |
| Models | M1903F11G |
| Price | About 355 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9T Pro released?
The Xiaomi Mi 9T Pro was announced 2019, August.
What is the Xiaomi Mi 9T Pro's display size?
The Xiaomi Mi 9T Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9T Pro have?
The Xiaomi Mi 9T Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9T Pro have?
The Xiaomi Mi 9T Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9T Pro have?
The Xiaomi Mi 9T Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9T Pro battery capacity?
The Xiaomi Mi 9T Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9T Pro support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9T Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9T Pro run?
The Xiaomi Mi 9T Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9T Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9T Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.