Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro)
7.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 149.3 x 71.7 x 8.8 mm (5.88 x 2.82 x 0.35 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10; Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, PDAF 5 MP, f/2.2, 1.12 μm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (after SW update to Android 9.0) |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold (Global); Rose Gold, Red (China only) |
| Models | M1805D1SG |
| Price | About 134 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) released?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) was announced 2018, July.
What is the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro)'s display size?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) have?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) have?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) have?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) battery capacity?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) support 5G?
No, the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) run?
The Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.