Xiaomi Mi A2 (Mi 6X)
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.4 x 7.3 mm (6.25 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm 20 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.0µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3) Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) - India only |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Red, Rose Gold |
| Models | M1804D2SG, M1804D2SI |
| Price | About 142 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) released?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) was announced 2018, July.
What is the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X)'s display size?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) have?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) have?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) have?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) battery capacity?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) support 5G?
No, the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) run?
The Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi A2 (Mi 6X) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN