Xiaomi Mi A3
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.01 inches · 720×1560
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi A3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4030 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi A3 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.5 mm (6.04 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 88.7 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Kind of Gray, Not just Blue, More than White |
| Models | M1906F9SH, M1906F9SI |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi A3 released?
The Xiaomi Mi A3 was announced 2019, July.
What is the Xiaomi Mi A3's display size?
The Xiaomi Mi A3 has a 6.01 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi A3 have?
The Xiaomi Mi A3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi A3 have?
The Xiaomi Mi A3 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi A3 have?
The Xiaomi Mi A3 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi A3 battery capacity?
The Xiaomi Mi A3 has a 4030 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi A3 support 5G?
No, the Xiaomi Mi A3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi A3 run?
The Xiaomi Mi A3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi A3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi A3 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.