Xiaomi Mi Max 2
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.44 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Mi Max 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.44 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 5300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi Max 2 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 174.1 x 88.7 x 7.6 mm (6.85 x 3.49 x 0.30 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 114.3 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Matte Black |
| Models | MDE40, MDI40 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Max 2 released?
The Xiaomi Mi Max 2 was announced 2017, May.
What is the Xiaomi Mi Max 2's display size?
The Xiaomi Mi Max 2 has a 6.44 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Max 2 have?
The Xiaomi Mi Max 2 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Max 2 have?
The Xiaomi Mi Max 2 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Max 2 have?
The Xiaomi Mi Max 2 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi Max 2 battery capacity?
The Xiaomi Mi Max 2 has a 5300 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Max 2 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Max 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Max 2 run?
The Xiaomi Mi Max 2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Max 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Max 2 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.