Xiaomi Mi Max 3
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.9 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi Max 3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 5500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi Max 3 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 176.2 x 87.4 x 8 mm (6.94 x 3.44 x 0.31 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.9 inches, 122.9 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~350 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 9.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Champagne Gold, Blue |
| Models | M1804E4A |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Max 3 released?
The Xiaomi Mi Max 3 was announced 2018, July.
What is the Xiaomi Mi Max 3's display size?
The Xiaomi Mi Max 3 has a 6.9 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Max 3 have?
The Xiaomi Mi Max 3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Max 3 have?
The Xiaomi Mi Max 3 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Max 3 have?
The Xiaomi Mi Max 3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi Max 3 battery capacity?
The Xiaomi Mi Max 3 has a 5500 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Max 3 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Max 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Max 3 run?
The Xiaomi Mi Max 3 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Max 3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Max 3 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.