Xiaomi Mi Max
7.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.44 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4850 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.44 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 16 MP main camera, a 4850 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Max at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 173.1 x 88.3 x 7.5 mm (6.81 x 3.48 x 0.30 in) |
| Weight | 203g (7.16 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 114.3 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 1 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM (Prime) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold |
| Models | 2016001, 2016002, 2016007 |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Max released?
The Xiaomi Mi Max was announced 2016, May.
What is the Xiaomi Mi Max's display size?
The Xiaomi Mi Max has a 6.44 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Max have?
The Xiaomi Mi Max is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Max have?
The Xiaomi Mi Max is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Max have?
The Xiaomi Mi Max features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Xiaomi Mi Max battery capacity?
The Xiaomi Mi Max has a 4850 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Max support 5G?
No, the Xiaomi Mi Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Max run?
The Xiaomi Mi Max runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Max?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Max at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.