Xiaomi Mi Mix 2
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Mi Mix 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi Mix 2 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 75.5 x 7.7 mm (5.98 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano |
| Build | Front glass, aluminum frame, ceramic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), 8.0 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | MDE5 |
| Price | About 455 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Mix 2 released?
The Xiaomi Mi Mix 2 was announced 2017, September.
What is the Xiaomi Mi Mix 2's display size?
The Xiaomi Mi Mix 2 has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Mix 2 have?
The Xiaomi Mi Mix 2 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Mix 2 have?
The Xiaomi Mi Mix 2 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Mix 2 have?
The Xiaomi Mi Mix 2 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi Mix 2 battery capacity?
The Xiaomi Mi Mix 2 has a 3400 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Mix 2 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Mix 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Mix 2 run?
The Xiaomi Mi Mix 2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), 8.0 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Mix 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Mix 2 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN