Xiaomi Mi Mix 2S
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Mix 2S is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Mix 2S at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 74.9 x 8.1 mm (5.94 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, ceramic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.4, 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Qi wireless charging 7.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | M1803D5XA |
| Price | About 444 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Mix 2S released?
The Xiaomi Mi Mix 2S was announced 2018, March.
What is the Xiaomi Mi Mix 2S's display size?
The Xiaomi Mi Mix 2S has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Mix 2S have?
The Xiaomi Mi Mix 2S is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Mix 2S have?
The Xiaomi Mi Mix 2S is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Mix 2S have?
The Xiaomi Mi Mix 2S features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi Mix 2S battery capacity?
The Xiaomi Mi Mix 2S has a 3400 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Mix 2S support 5G?
No, the Xiaomi Mi Mix 2S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Mix 2S run?
The Xiaomi Mi Mix 2S runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Mix 2S?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Mix 2S at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.