Xiaomi Mi Mix Alpha
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- Network5G / LTE / HSPA
- Display7.92 inches · 2088×2250
- Camera108 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 10
Sponsored
The Xiaomi Mi Mix Alpha is a smartphone announced 2019. Key specs include a 7.92 inches display, 12 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 108 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 10. AppsApk rates the Xiaomi Mi Mix Alpha at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| 5G | 5G SA / NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78/N79 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 72.3 x 10.4 mm (6.08 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 241 g (8.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Titanium alloy frame (TC4), ceramic back strip |
DISPLAY | |
| Type | Flexible Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.92 inches, 201.8 cm2 (~180.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2088 x 2250 pixels (~388 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.0, 54mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8", 1.0µm, Laser AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 3240p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Single | No - uses main camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 2,753 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Mix Alpha released?
The Xiaomi Mi Mix Alpha was announced 2019, September.
What is the Xiaomi Mi Mix Alpha's display size?
The Xiaomi Mi Mix Alpha has a 7.92 inches display with 2088 x 2250 pixels (~388 ppi density) resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Mix Alpha have?
The Xiaomi Mi Mix Alpha comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Mix Alpha have?
The Xiaomi Mi Mix Alpha is available with 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Mix Alpha have?
The Xiaomi Mi Mix Alpha features a 108 MP main camera. Specifications: 108 MP.
What is the Xiaomi Mi Mix Alpha battery capacity?
The Xiaomi Mi Mix Alpha has a 4050 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Mix Alpha support 5G?
Yes, the Xiaomi Mi Mix Alpha supports 5G networks.
What operating system does the Xiaomi Mi Mix Alpha run?
The Xiaomi Mi Mix Alpha runs Android 10 (full: Android 10).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Mix Alpha?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Mix Alpha at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.