Xiaomi Mi Mix
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2040
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4400 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Mix is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.19 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 4400 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Mix at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.8 x 81.9 x 7.9 mm (6.25 x 3.22 x 0.31 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, ceramic frame, back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 108.7 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2040 pixels, 17:9 ratio (~362 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 8.0 (Oreo); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.19 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 433 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Mix released?
The Xiaomi Mi Mix was announced 2016, October.
What is the Xiaomi Mi Mix's display size?
The Xiaomi Mi Mix has a 6.4 inches display with 1080 x 2040 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Mix have?
The Xiaomi Mi Mix is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Mix have?
The Xiaomi Mi Mix is available with 128GB / 4GB / 256GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Mix have?
The Xiaomi Mi Mix features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Xiaomi Mi Mix battery capacity?
The Xiaomi Mi Mix has a 4400 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Mix support 5G?
No, the Xiaomi Mi Mix does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Mix run?
The Xiaomi Mi Mix runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Mix?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Mix at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN