Xiaomi Mi Note Pro
5.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Note Pro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Note Pro at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 77.6 x 7 mm (6.11 x 3.06 x 0.28 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 9 |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Price | About 277 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Note Pro released?
The Xiaomi Mi Note Pro was announced 2015, January.
What is the Xiaomi Mi Note Pro's display size?
The Xiaomi Mi Note Pro has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Note Pro have?
The Xiaomi Mi Note Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Note Pro have?
The Xiaomi Mi Note Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Note Pro have?
The Xiaomi Mi Note Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi Note Pro battery capacity?
The Xiaomi Mi Note Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Note Pro support 5G?
No, the Xiaomi Mi Note Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Note Pro run?
The Xiaomi Mi Note Pro runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Note Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Note Pro at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.