Xiaomi Mi Note
6.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Mi Note is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Mi Note at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 77.6 x 7 mm (6.11 x 3.06 x 0.28 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Note released?
The Xiaomi Mi Note was announced 2015, January.
What is the Xiaomi Mi Note's display size?
The Xiaomi Mi Note has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Note have?
The Xiaomi Mi Note comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Note have?
The Xiaomi Mi Note is available with 16GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Note have?
The Xiaomi Mi Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi Note battery capacity?
The Xiaomi Mi Note has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Note support 5G?
No, the Xiaomi Mi Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Note run?
The Xiaomi Mi Note runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Note?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Note at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.