Xiaomi Mi Pad 2
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6190 mAh
- OSAndroid OS/ Optional Windows 10 (64 GB model)
Sponsored
The Xiaomi Mi Pad 2 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.24 GHz chipset, a 8 MP main camera, and a 6190 mAh battery. AppsApk rates the Xiaomi Mi Pad 2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 200.4 x 132.6 x 7 mm (7.89 x 5.22 x 0.28 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS/ Optional Windows 10 (64 GB model); MIUI 7 |
| Chipset | Intel Atom X5-Z8500 |
| CPU | Quad-core 2.24 GHz |
| GPU | Intel HD Graphics |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Dual | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6190 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark grey, Champagne gold |
| Price | About 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Pad 2 released?
The Xiaomi Mi Pad 2 was announced 2015, November.
What is the Xiaomi Mi Pad 2's display size?
The Xiaomi Mi Pad 2 has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Pad 2 have?
The Xiaomi Mi Pad 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Pad 2 have?
The Xiaomi Mi Pad 2 is available with 16GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Pad 2 have?
The Xiaomi Mi Pad 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Xiaomi Mi Pad 2 battery capacity?
The Xiaomi Mi Pad 2 has a 6190 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Pad 2 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Pad 2 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Xiaomi Mi Pad 2 run?
The Xiaomi Mi Pad 2 runs Android OS/ Optional Windows 10 (64 GB model); MIUI 7.
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Pad 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Pad 2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.