Xiaomi Mi Pad 3
6.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery6600 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Pad 3 is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (3x2.1 GHz Cortex-A72 & 3x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 6600 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Pad 3 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 200.4 x 132.6 x 7 mm (7.89 x 5.22 x 0.28 in) |
| Weight | 328 g (11.57 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); MIUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT8176 |
| CPU | Hexa-core (3x2.1 GHz Cortex-A72 & 3x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GX6250 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold |
| Price | About 321 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Pad 3 released?
The Xiaomi Mi Pad 3 was announced 2017, April.
What is the Xiaomi Mi Pad 3's display size?
The Xiaomi Mi Pad 3 has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Pad 3 have?
The Xiaomi Mi Pad 3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Pad 3 have?
The Xiaomi Mi Pad 3 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Pad 3 have?
The Xiaomi Mi Pad 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi Pad 3 battery capacity?
The Xiaomi Mi Pad 3 has a 6600 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Pad 3 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Pad 3 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Xiaomi Mi Pad 3 run?
The Xiaomi Mi Pad 3 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Pad 3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Pad 3 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.