Xiaomi Mi Pad 4 Plus
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery8620 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 8620 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi Pad 4 Plus at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 245.6 x 149.1 x 8 mm (9.67 x 5.87 x 0.31 in) |
| Weight | 485 g (1.07 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS (LTE model only) |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass (LTE model only) |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Rose Gold |
| Price | About 287 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Pad 4 Plus released?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus was announced 2018, August.
What is the Xiaomi Mi Pad 4 Plus's display size?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Pad 4 Plus have?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Pad 4 Plus have?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Pad 4 Plus have?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi Pad 4 Plus battery capacity?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus has a 8620 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Pad 4 Plus support 5G?
No, the Xiaomi Mi Pad 4 Plus does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Pad 4 Plus run?
The Xiaomi Mi Pad 4 Plus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Pad 4 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Pad 4 Plus at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.