Xiaomi Pocophone F1
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.18 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Pocophone F1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.18 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Pocophone F1 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 155.5 x 75.3 x 8.8 mm (6.12 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.18 inches, 96.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | unspecified |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10.2.3 POCO |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Graphite Black, Steel Blue, Rosso Red, Armored Edition with Kevlar |
| Models | M1805E10A |
| Price | About 264 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Pocophone F1 released?
The Xiaomi Pocophone F1 was announced 2018, August.
What is the Xiaomi Pocophone F1's display size?
The Xiaomi Pocophone F1 has a 6.18 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Pocophone F1 have?
The Xiaomi Pocophone F1 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Pocophone F1 have?
The Xiaomi Pocophone F1 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Pocophone F1 have?
The Xiaomi Pocophone F1 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Pocophone F1 battery capacity?
The Xiaomi Pocophone F1 has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Pocophone F1 support 5G?
No, the Xiaomi Pocophone F1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Pocophone F1 run?
The Xiaomi Pocophone F1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Pocophone F1?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Pocophone F1 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.