Xiaomi Redmi 1S
6.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- DisplayIPS LCD capacitive touchscreen · 4.7 inches
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Xiaomi Redmi 1S is a smartphone announced 2014. Key specs include 1 GB RAM, up to 8GB storage, a GSM / HSPA chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 1S at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 69 x 9.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat); MIUI 9.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Chinese Red, Metallic Gray/ blue, green, yellow panels |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 1S released?
The Xiaomi Redmi 1S was announced 2014, May.
What is the Xiaomi Redmi 1S's display size?
The Xiaomi Redmi 1S has a IPS LCD capacitive touchscreen display with 4.7 inches resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 1S have?
The Xiaomi Redmi 1S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 1S have?
The Xiaomi Redmi 1S is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 1S have?
The Xiaomi Redmi 1S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Xiaomi Redmi 1S support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 1S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Xiaomi Redmi 1S run?
The Xiaomi Redmi 1S runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 1S?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 1S at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.