Xiaomi Redmi 2 Pro
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Redmi 2 Pro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 2 Pro at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
4.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67 x 9 mm (5.28 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); MIUI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W: 30% in 30 min (Quick Charge 1) |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark gray |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 2 Pro released?
The Xiaomi Redmi 2 Pro was announced 2015, October.
What is the Xiaomi Redmi 2 Pro's display size?
The Xiaomi Redmi 2 Pro has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 2 Pro have?
The Xiaomi Redmi 2 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 2 Pro have?
The Xiaomi Redmi 2 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 2 Pro have?
The Xiaomi Redmi 2 Pro features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Redmi 2 Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi 2 Pro has a 2200 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 2 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 2 Pro run?
The Xiaomi Redmi 2 Pro runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 2 Pro at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.