Xiaomi Redmi 2
5.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Redmi 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 2 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67.2 x 9.4 mm (5.28 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); MIUI 6.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W: 30% in 30 min (Quick Charge 1) |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Pink, Green |
| Models | 2014817, 2014818 |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 2 released?
The Xiaomi Redmi 2 was announced 2015, January.
What is the Xiaomi Redmi 2's display size?
The Xiaomi Redmi 2 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 2 have?
The Xiaomi Redmi 2 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 2 have?
The Xiaomi Redmi 2 is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 2 have?
The Xiaomi Redmi 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Redmi 2 battery capacity?
The Xiaomi Redmi 2 has a 2200 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 2 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 2 run?
The Xiaomi Redmi 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 2 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.