Xiaomi Redmi 2A
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 2A is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 2A at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67.2 x 9.4 mm (5.28 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); MIUI 6 |
| Chipset | Leadcore L1860C |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | Mali-T628 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Green, Yellow, Pink |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 2A released?
The Xiaomi Redmi 2A was announced 2015, March.
What is the Xiaomi Redmi 2A's display size?
The Xiaomi Redmi 2A has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 2A have?
The Xiaomi Redmi 2A comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 2A have?
The Xiaomi Redmi 2A is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 2A have?
The Xiaomi Redmi 2A features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Redmi 2A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 2A has a 2200 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 2A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 2A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 2A run?
The Xiaomi Redmi 2A runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 2A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 2A at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.