Xiaomi Redmi 3 Pro
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 3 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 3 Pro at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 69.6 x 8.5 mm (5.48 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); MIUI 7.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Gray, Silver, Gold |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 3 Pro released?
The Xiaomi Redmi 3 Pro was announced 2016, March.
What is the Xiaomi Redmi 3 Pro's display size?
The Xiaomi Redmi 3 Pro has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 3 Pro have?
The Xiaomi Redmi 3 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 3 Pro have?
The Xiaomi Redmi 3 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 3 Pro have?
The Xiaomi Redmi 3 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 3 Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi 3 Pro has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 3 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 3 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 3 Pro run?
The Xiaomi Redmi 3 Pro runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 3 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 3 Pro at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.