Xiaomi Redmi 3
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 69.6 x 8.5 mm (5.48 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); MIUI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Silver, Classic Gold |
| Models | 2015816 |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 3 released?
The Xiaomi Redmi 3 was announced 2016, January.
What is the Xiaomi Redmi 3's display size?
The Xiaomi Redmi 3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 3 have?
The Xiaomi Redmi 3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 3 have?
The Xiaomi Redmi 3 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 3 have?
The Xiaomi Redmi 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 3 battery capacity?
The Xiaomi Redmi 3 has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 3 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 3 run?
The Xiaomi Redmi 3 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.