Xiaomi Redmi 3s
7.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 3s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 3s at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 69.6 x 8.5 mm (5.48 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 9.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Silver |
| Models | 2016031 |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 3s released?
The Xiaomi Redmi 3s was announced 2016, June.
What is the Xiaomi Redmi 3s's display size?
The Xiaomi Redmi 3s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 3s have?
The Xiaomi Redmi 3s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 3s have?
The Xiaomi Redmi 3s is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 3s have?
The Xiaomi Redmi 3s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 3s battery capacity?
The Xiaomi Redmi 3s has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 3s support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 3s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 3s run?
The Xiaomi Redmi 3s runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 3s?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 3s at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.