Xiaomi Redmi 3x
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 3x is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 3x at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 69.6 x 8.5 mm (5.48 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 7.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Silver |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 3x released?
The Xiaomi Redmi 3x was announced 2016, June.
What is the Xiaomi Redmi 3x's display size?
The Xiaomi Redmi 3x has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 3x have?
The Xiaomi Redmi 3x comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 3x have?
The Xiaomi Redmi 3x is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 3x have?
The Xiaomi Redmi 3x features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 3x battery capacity?
The Xiaomi Redmi 3x has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 3x support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 3x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 3x run?
The Xiaomi Redmi 3x runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 3x?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 3x at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.