Xiaomi Redmi 4 Prime
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 4 Prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 4 Prime at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 141.3 x 69.6 x 8.9 mm (5.56 x 2.74 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Silver |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 4 Prime released?
The Xiaomi Redmi 4 Prime was announced 2016, November.
What is the Xiaomi Redmi 4 Prime's display size?
The Xiaomi Redmi 4 Prime has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 4 Prime have?
The Xiaomi Redmi 4 Prime comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 4 Prime have?
The Xiaomi Redmi 4 Prime is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 4 Prime have?
The Xiaomi Redmi 4 Prime features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 4 Prime battery capacity?
The Xiaomi Redmi 4 Prime has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 4 Prime support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 4 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 4 Prime run?
The Xiaomi Redmi 4 Prime runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 4 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 4 Prime at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.