Xiaomi Redmi 4A
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3120 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 4A is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3120 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 4A at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 139.9 x 70.4 x 8.5 mm (5.51 x 2.77 x 0.33 in) |
| Weight | 131.5 g (4.66 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3120 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Dark Gray |
| Models | 2016117 |
| Price | About 113 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 4A released?
The Xiaomi Redmi 4A was announced 2016, November.
What is the Xiaomi Redmi 4A's display size?
The Xiaomi Redmi 4A has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 4A have?
The Xiaomi Redmi 4A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 4A have?
The Xiaomi Redmi 4A is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 4A have?
The Xiaomi Redmi 4A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 4A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 4A has a 3120 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 4A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 4A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 4A run?
The Xiaomi Redmi 4A runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 4A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 4A at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN