Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5)
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 75.5 x 8.1 mm (6.24 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame & back, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, dual pixel PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Rose Gold |
| Models | MEG7, MEI7 |
| Price | About 140 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) released?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) was announced 2018, February.
What is the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5)'s display size?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) have?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) have?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) have?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) battery capacity?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) run?
The Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 5 Plus (Redmi Note 5) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN