Xiaomi Redmi 5
7.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 5 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 72.8 x 7.7 mm (5.98 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic frame & ends, aluminum back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Light Blue, Rose Gold |
| Models | MDG1, MDI1 |
| Price | About 127 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 5 released?
The Xiaomi Redmi 5 was announced 2017, December.
What is the Xiaomi Redmi 5's display size?
The Xiaomi Redmi 5 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 5 have?
The Xiaomi Redmi 5 is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 5 have?
The Xiaomi Redmi 5 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 5 have?
The Xiaomi Redmi 5 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi 5 battery capacity?
The Xiaomi Redmi 5 has a 3300 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 5 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 5 run?
The Xiaomi Redmi 5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 5?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 5 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.