Xiaomi Redmi 5A
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 5A is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 5A at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 70.1 x 8.4 mm (5.53 x 2.76 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Rose Gold, Blue |
| Models | MCG3B, MCI3B |
| Price | About 67 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 5A released?
The Xiaomi Redmi 5A was announced 2017, November.
What is the Xiaomi Redmi 5A's display size?
The Xiaomi Redmi 5A has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 5A have?
The Xiaomi Redmi 5A is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 5A have?
The Xiaomi Redmi 5A is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 5A have?
The Xiaomi Redmi 5A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 5A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 5A has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 5A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 5A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 5A run?
The Xiaomi Redmi 5A runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 5A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 5A at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN