Xiaomi Redmi 6A
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi 6A is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 6A at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 71.5 x 8.3 mm (5.81 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 9.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Grey, Blue, Gold, Rose Gold |
| Price | About 89 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 6A released?
The Xiaomi Redmi 6A was announced 2018, June.
What is the Xiaomi Redmi 6A's display size?
The Xiaomi Redmi 6A has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 6A have?
The Xiaomi Redmi 6A is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 6A have?
The Xiaomi Redmi 6A is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 6A have?
The Xiaomi Redmi 6A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 6A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 6A has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 6A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 6A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 6A run?
The Xiaomi Redmi 6A runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 6A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 6A at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.