Xiaomi Redmi 7
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 7 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 7 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue |
| Models | M1810F6LG, M1810F6LH, M1810F6LI |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 7 released?
The Xiaomi Redmi 7 was announced 2019, March.
What is the Xiaomi Redmi 7's display size?
The Xiaomi Redmi 7 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 7 have?
The Xiaomi Redmi 7 is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 7 have?
The Xiaomi Redmi 7 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 7 have?
The Xiaomi Redmi 7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi 7 battery capacity?
The Xiaomi Redmi 7 has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 7 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 7 run?
The Xiaomi Redmi 7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 10).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 7?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 7 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.