Xiaomi Redmi 7A
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 7A is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 7A at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 70.4 x 9.6 mm (5.76 x 2.77 x 0.38 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10.2.7 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, PDAF - China or 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, PDAF - Global, India"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio, built-in antenna |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (China model) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Morning blue, Matte Blue, Matte Gold, Gem Red, Gem Blue |
| Models | MZB7995IN, M1903C3EG, M1903C3EH, M1903C3EI |
| Price | About 80 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 7A released?
The Xiaomi Redmi 7A was announced 2019, May.
What is the Xiaomi Redmi 7A's display size?
The Xiaomi Redmi 7A has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 7A have?
The Xiaomi Redmi 7A is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 7A have?
The Xiaomi Redmi 7A is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 7A have?
The Xiaomi Redmi 7A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 7A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 7A has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 7A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 7A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 7A run?
The Xiaomi Redmi 7A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 7A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 7A at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.