Xiaomi Redmi 8
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 8 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 8 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.4 x 9.4 mm (6.16 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue |
| Models | M1908C3IC, MZB8255IN |
| Price | About 111 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 8 released?
The Xiaomi Redmi 8 was announced 2019, October.
What is the Xiaomi Redmi 8's display size?
The Xiaomi Redmi 8 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 8 have?
The Xiaomi Redmi 8 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 8 have?
The Xiaomi Redmi 8 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 8 have?
The Xiaomi Redmi 8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi 8 battery capacity?
The Xiaomi Redmi 8 has a 5000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 8 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 8 run?
The Xiaomi Redmi 8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 8?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 8 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN