Xiaomi Redmi Go
5.0/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi Go is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Go at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 70.1 x 8.4 mm (5.53 x 2.76 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | M1903C3GG, M1903C3GH, M1903C3GI |
| Price | About 69 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Go released?
The Xiaomi Redmi Go was announced 2019, January.
What is the Xiaomi Redmi Go's display size?
The Xiaomi Redmi Go has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Go have?
The Xiaomi Redmi Go comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Go have?
The Xiaomi Redmi Go is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Go have?
The Xiaomi Redmi Go features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Redmi Go battery capacity?
The Xiaomi Redmi Go has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Go support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Go run?
The Xiaomi Redmi Go runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Go?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Go at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.