Xiaomi Redmi K40
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OS—
Sponsored
The Redmi K40 is a line of Android-based smartphones manufactured by Xiaomi and marketed under its Redmi sub-brand. There are several models, the K40, K40 Pro, K40 Pro+, K40 Gaming and K40S. In the global market the Redmi K40 was launched as Poco F3 and the Redmi K40 Pro+ was launched as Xiaomi Mi 11i. In April 2021 the Redmi K40 and K40 Pro+ were released in India as Xiaomi Mi 11X and Mi 11X Pro. In July 2021 the Redmi K40 Gaming was released globally as Poco F3 GT. The Redmi K40S was released globally as Poco F4 but with improved specs.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Storage | 128 or 256GB UFS 3.1 |
|---|---|
| Display | 6.67 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2400 pixels (2.5 MP), 20:9 aspect ratio (395ppi), 120Hz refresh rate, HDR10+ |
| Selfie camera | 20 MP, (f/2.2, 27mm, 1/3.4", 0.8 μm) / HDR, 1080p@30fps, 720p@120fps |
Design and display
The Xiaomi Redmi K40 features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 6.67 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2400 pixels (2.5 MP), 20:9 aspect ratio (395ppi), 120Hz refresh rate, HDR10+. The handset weighs around 200 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Xiaomi Redmi K40 is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Octa-core. Storage options: 128 or 256GB UFS 3.1.
Camera
Front-facing camera: 20 MP, (f/2.2, 27mm, 1/3.4", 0.8 μm) / HDR, 1080p@30fps, 720p@120fps.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11a/b/g/n/6/6e (2.4 & 5GHz), dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot Bluetooth V5.1/5.2, A2DP, Low-energy, aptX-HD, NFC, USB 2.0 Type-C, Infrared Blaster, GNSS (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NAVIC).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Announced | K40/Pro/Pro+: / Poco F3: / Mi 11i: / Mi 11X/Pro: / K40 Gaming: / Poco F3 GT: / K40S: / Poco F4: |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.67 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2400 pixels (2.5 MP), 20:9 aspect ratio (395ppi), 120Hz refresh rate, HDR10+ |
PLATFORM | |
| CPU | Octa-core |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 128 or 256GB UFS 3.1 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, (f/2.2, 27mm, 1/3.4", 0.8 μm) / HDR, 1080p@30fps, 720p@120fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo loudspeakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/6/6e (2.4 & 5GHz), dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot Bluetooth V5.1/5.2, A2DP, Low-energy, aptX-HD, NFC, USB 2.0 Type-C, Infrared Blaster, GNSS (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NAVIC) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |