Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek)
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Deca-core 2.1 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
| CPU | Deca-core 2.1 GHz |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (Standard), 64GB 3GB RAM (High), 64GB 4GB RAM (Exclusive) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Gold, Blue, Black |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) released?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) was announced 2016, August.
What is the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek)'s display size?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) have?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) have?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) is available with 16GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) have?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) run?
The Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.