Xiaomi Redmi Note 4G
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 4G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 4G at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - India |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) - India |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); MIUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 4G released?
The Xiaomi Redmi Note 4G was announced 2014, August.
What is the Xiaomi Redmi Note 4G's display size?
The Xiaomi Redmi Note 4G has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 4G have?
The Xiaomi Redmi Note 4G comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 4G have?
The Xiaomi Redmi Note 4G is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 4G have?
The Xiaomi Redmi Note 4G features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 4G battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 4G has a 3100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 4G support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 4G run?
The Xiaomi Redmi Note 4G runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 4G?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 4G at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.