Xiaomi Redmi Note 4X
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory256 GB
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 4X is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 4X at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Snapdragon model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76 x 8.5 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum Silver, Champagne Gold, Matte Black, Hatsune Miku, Sakura Powder |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 4X released?
The Xiaomi Redmi Note 4X was announced 2017, February.
What is the Xiaomi Redmi Note 4X's display size?
The Xiaomi Redmi Note 4X has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 4X have?
The Xiaomi Redmi Note 4X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 4X battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 4X has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 4X support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 4X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 4X run?
The Xiaomi Redmi Note 4X runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 4X?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 4X at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN