Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 75.4 x 8.1 mm (6.24 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); MIUI 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1.25µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, Blue, Flame Red |
| Models | M1803E7SG, M1803E7SH |
| Price | About 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera released?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera was announced 2018, March.
What is the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera's display size?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera have?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera have?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera have?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera run?
The Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.