Xiaomi Redmi Note 5 Pro
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 5 Pro at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 75.4 x 8.1 mm (6.24 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25µm, PDAF 5 MP, f/2.0, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Champagne Gold, Rose Gold, Lake Blue |
| Models | MEI7S, MEI7 |
| Price | About 249 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 5 Pro released?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro was announced 2018, February.
What is the Xiaomi Redmi Note 5 Pro's display size?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 5 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 5 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 5 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 5 Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 5 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 5 Pro run?
The Xiaomi Redmi Note 5 Pro runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 5 Pro at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN