Xiaomi Redmi Note 6 Pro
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 6 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 76.4 x 8.3 mm (6.22 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic frame, aluminum back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 9.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.2, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 0.9µm 2 MP, f/2.2, 1.75µm, depth sensor"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Rose Gold, Red |
| Models | M1806E7TG, M1806E7TH, M1806E7TI |
| Price | About 132 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 6 Pro released?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro was announced 2018, September.
What is the Xiaomi Redmi Note 6 Pro's display size?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 6 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 6 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 6 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 6 Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 6 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 6 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 6 Pro run?
The Xiaomi Redmi Note 6 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 6 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 6 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.