Xiaomi Redmi Note 7
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 7 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 7 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 75.2 x 8.1 mm (6.27 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor or 12 MP, f/2.2, (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, recording |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black, Twilight Gold, White |
| Models | M1901F7G, M1901F7H, M1901F7I |
| Price | About 138 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 7 released?
The Xiaomi Redmi Note 7 was announced 2019, January.
What is the Xiaomi Redmi Note 7's display size?
The Xiaomi Redmi Note 7 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 7 have?
The Xiaomi Redmi Note 7 is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 7 have?
The Xiaomi Redmi Note 7 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 7 have?
The Xiaomi Redmi Note 7 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 7 battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 7 has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 7 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 7 run?
The Xiaomi Redmi Note 7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 7?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 7 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.