Xiaomi Redmi Note 7S
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 7S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 7S at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 75.2 x 8.1 mm (6.27 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, recording |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Sapphire Blue, Ruby Red, Astro White |
| Models | M1901F71 |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 7S released?
The Xiaomi Redmi Note 7S was announced 2019, May.
What is the Xiaomi Redmi Note 7S's display size?
The Xiaomi Redmi Note 7S has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 7S have?
The Xiaomi Redmi Note 7S is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 7S have?
The Xiaomi Redmi Note 7S is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 7S have?
The Xiaomi Redmi Note 7S features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 7S battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 7S has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 7S support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 7S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 7S run?
The Xiaomi Redmi Note 7S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 7S?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 7S at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.