Xiaomi Redmi Note 8 Pro
8.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 8 Pro at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 76.4 x 8.8 mm (6.35 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Mediatek Helio G90T (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, recording |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue, White |
| Models | 2015105, M1906G7I |
| Price | About 217 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 8 Pro released?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro was announced 2019, August.
What is the Xiaomi Redmi Note 8 Pro's display size?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 8 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 8 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 8 Pro have?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 8 Pro battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro has a 4500 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 8 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 8 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 8 Pro run?
The Xiaomi Redmi Note 8 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 8 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 8 Pro at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.