Xiaomi Redmi Note Prime
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note Prime is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note Prime at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 850 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.4 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); MIUI 9.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W: 30% in 30 min (Quick Charge 1) |
| Battery Type | Removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note Prime released?
The Xiaomi Redmi Note Prime was announced 2015, December.
What is the Xiaomi Redmi Note Prime's display size?
The Xiaomi Redmi Note Prime has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note Prime have?
The Xiaomi Redmi Note Prime comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note Prime have?
The Xiaomi Redmi Note Prime is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note Prime have?
The Xiaomi Redmi Note Prime features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note Prime battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note Prime has a 3100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note Prime support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note Prime run?
The Xiaomi Redmi Note Prime runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note Prime?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note Prime at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.